Mūsdienu pasaulē ir pierasts runāt par līderiem un līderību vai tās trūkumu. Līderības definīcija ir gaužām vienkārša – tā ir darbība vai to kopums, kā rezultātā tiek vadīta cilvēku grupa vai organizācija. Savukārt, līderis ir cilvēks, kas šo darbību īsteno. Protams, var ieslīgt nebeidzamajā diskusijā par to vai mūsu priekšnieki ir vadītāji, kas dod norādes un sagaida sev vēlamos rezultātus, vai līderi, kas kopā ar savu komandu un piemēru, iet uz nosprausto kopīgo mērķi. Šajā demagoģijas virpulī parasti tiek aizmirsts, ka mūsu vadītājs/ līderis arī ir tikai cilvēks un ikdienā tieši tāpat kā mēs izdzīvo tās pašas ikdienišķās lietas un emocijas, ko ikviens no mums. Citiem vārdiem sakot, mūsu pasaulē nav maģisku būtņu, mēs visi esam cilvēki ar savām vājajām un stiprajām pusēm un mums visiem ir tiesības gan kļūdīties, gan attīstīties. Eneagramma ir veids kā attīstīt savas personības apzinātību un pašam kļūt par līderi savā tuvākajā lokā vai pat organizācijā.
Kā tieši Eneagramma ir saistīta ar līderību? Iesākumā tā dod iespēju iepazīt patieso sevi. Diemžēl, ikdienas dzīvē mēs esam pieraduši valkāt “maskas” – slēpt savas emocijas, vēlmes, vajadzības vai pat viedokli -, jo dažādu apstākļu dēļ kaut kad dzīvē esam pieņēmuši lēmumu, ka tā būs drošāk/pareizāk/vēlas sabiedrība utt. Eneagramma ļauj cilvēkam šīs maskas nolobīt kārtu pa kārtai un pieņemt patieso sevi. Tikai patiesi pieņemot sevi, mēs varam sākt pieņemt apkārtējos. Vēl viens knifiņš, ko dod mums Eneagramma ir ieraudzīt sevi no malas – jeb ar tās palīdzību, mēs varam saprast, kā mūs redz un jūt apkārtējie.
Kad sāku interesēties par Eneagrammu, tā brīžiem atgādināja ciparu spēli. Zinošāki smējās “tas jau tipisks Vieninieciņš” vai “Sešinieks atkal savā elementā”, es tikmēr domāju, “kas pie joda?” 😀 Realitātē, tā ir tikai neliela daļa no aisberga redzamās puses. Jā, cilvēkus iedala 9 tipos, jā, katram tipam ir sava motivācija un fiksācija, taču katram ir arī savs attīstības ceļš. Pati svētīgākā apziņa iespējams ir – pat divi viena tipa pārstāvji vienādos apstākļos uzvedīsies un reaģēs citādāk. Citiem vārdiem sakot – mēs katrs esam īpašs un tādam mums arī ir jābūt. Kas rada šo atšķirību? Tie ir mūsu psiholoģiskās un emocionālās attīstības līmeņi, apkārtējā vide, dzīves pieredze, vērtības un miljons citu mainīgo, kas katru no mums padara unikālu.
Tātad, beidzot par Eneagrammu un līderību. Katram tipam ir trīs attīstības/psiholoģiskā veselīguma līmeņi – veselīgs, neveselīgs un vidējs-, kas ikdienas dzīvē izpaužas mūsu spējā apzināties sevi, savu rīcību, apkārtējos cilvēkus. Jo augstāks ir mūsu attīstības līmenis, jo mūsu reakcija ir pārdomātāka, apzinātāka un mazāk traumējoša apkārtējiem un mūsu attiecībām. Piemēram, gan Martins Luters Kings, gan Josefs Staļins abi bija Astotnieki. Viens tips, dažādi attīstības līmeņi un rezultātā dažāds vēsturiskais mantojums un vēstījums. Citiem vārdiem sakot līderība nav īpaša spēja, ko iegūst, tā ir atkarīga no mūsu katra iekšējā psiholoģiskā stāvokļa.
Nākamais svarīgais punkts – ideālu cilvēku nav. Mums katram ir sava sāpe, izaicinājums un trauma, ko pārvarēt. Tieši tā pat mums katram ir savs veids kā sevi izdziedēt. Eneagramma ļauj izprast, kādēļ ir radušās šīs traumas un kādā virzienā jādodas, lai no tām atbrīvotos. Līderība ir saistīta ar spēju virzīt citus cilvēkus vajadzīgajā virzienā, bet kā cilvēks var būt līderis, ja neapzinās motīvus, kas vada viņu pašu?
Būtu jauki, ja pēc burvju nūjiņas mājiena mūsu psiholoģiskā un emocionālā veselība brīnumainā kārtā uzlabotos, taču realitātē tas ir darbs ar sevi. Jeb veselīga un veiksmīga līderība ir saistīta ar cilvēka spēju atzīties sev, ka viņš nav ideāls, apzināties un pieņemt sevi. Eneagramma dod iespēju mums strādāt sevis apzināšanās un pieņemšanas virzienā. Piemēram, man ir jauki apzināties, kāpēc es nekad neizvēlos sēdēt kādam blakus vai kāpēc mani uzvelk, kad cilvēki liek savas lietas uz mana darba galda 😀
Pastāv uzskats, ka mēs piesaistām sev to, kas nodarbina mūsu prātu. Diemžēl 90% gadījumu cilvēki pat neaizdomājas, kāpēc viņu prātos ir iedzīvojusies konkrētā doma vai pārliecība. Mēs pierodam dzīvot savā komforta zonā un asi reaģējam uz kāda mēģinājumiem to izjaukt. Savukārt, veselīgas līderības pamatā ir spēt pamanīt un novērtēt visus sev apkārt esošos resursus, lai aizvestu savu komandu līdz kopīgajam mērķim un uzvarai. Eneagramma ļauj iemācīties redzēt šos resursus nenodarot pāri ne sev, ne apkārtējiem.