Es kā vecāks

  • Post author:
  • Post category:Emuārs
  • Reading time:3 mins read
es kā vecāks

Jebkuru dzīves aspektu var raudzīt caur Eneagrammas prizmu. Enneagrama pēta cilvēka personību raugoties caur viņa mijiedarbību ar citiem cilvēkiem. Tieši tāpēc ir iespējams runāt par to, kā mūsu Eneagrammas tips ietekmē mūs kā “vecāka” tēlu. Zinot savu tipu, izprotot savas vājās un stiprās puses, jau laicīgi var apzināties, kas mūs spēj motivēt vai provocēt. Proti, šīs zināšanas ļauj vadīt mūs kā “vecāku” mūsu mijiedarbībā ar saviem bērniem.  

Vieniniekam ir sava ideālas pasaules uztvere/ redzējums. Viņš “redz”, kā lietām ir jābūt un tiecas pēc tā. Vieninieks pēc savas būtības vēlas, lai viss tiktu izdarīt pareizi un ar mērķi. Šī iemesla dēļ Vieninieks kā vecāks pārsvarā vienmēr ir perfekcionists un ar augstām cerībām attiecībā uz savu bērnu un viņa nākotni. Vieninieka mājās ir izstrādāta noteikumu virkne, kas jāievēro, piemēram, rotaļlietas var atrasties tikai spēļu istabā vai ēst drīkst tikai pie virtuves galda.  

Tieši tāpēc Vieninieks – vecāks jau no mazām dienām savos bērnos attīsta augstu atbildības sajūtu, domājot, ka tas dos spēcīgu pamatu viņa nākotnei. Tomēr, kamēr Vieniniekam viss ir skaidrs par robežām un disciplīnu, bērna spontalitāte, radītā nekārtība un vēlēšanās pārkāpt nostādītās robežas (izzināt pasauli) radīs stresu, un Vieninieks var sākt izrādīt nosodījumu attiecībā pret bērnu vai citiem ģimenes locekļiem, kas vienkārši pasauli redz citādāk. Vieniniekam-vecākam nepieciešams jau no agras bērna bērnības iemācīties sadzīvot ar domu, ka katram cilvēkam ir savs pasaules redzējums un, kas vienam ir pareizi, otram var šķist pavisam aplami.  

TURPINĀT LASĪT PAR PĀRĒJIEM TIPIEM