Eneagramma mājoklī

Mūsu personība ietekmē ne tikai mūsu attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem un pašiem ar sevi neapzināti atspoguļojas vidē, ko mēs veidojam sev apkārt, tai skaitā mājokļa un darba vietas iekārtojumāŠajā rakstā tiks atspoguļots  teorētiski varētu izskatīties katra Eneagrammas tipa pārstāvja mājoklis un kam tie pievērš uzmanību to veidojot. 

 

Vieninieki ir racionāliperfekcionisti un nepārtraukti kontrolē sevisavukārtsavu apkārtējo vidi viņi izjūt  sevis turpinājumuProtiviņu mājokļos un darba vietās nav pieļaujams lietas, kas neatbilst viņu iekšējai vērtību skalaiApkārtējā vide ir veids  Vieninieki atspoguļo savu būtību ārpasaulei  Vieninieki pēc savas būtības mīl kārtību un konkrētu noteikumu ievērošanuviņi savu vidi uzturēs minimālistiski iekārtotuvisticamākpasteļu krāsāsreizēm atļaujoties kādu spilgtu ģeometrisku akcentu. Savu  morālo principu dēļ viņi tieksies ievērot videi draudzīgu dzīves veidupiemēramizmantojot ražojumus no pārstrādātiem materiāliemsaules paneļus vai videi saudzīgus mazgāšanās līdzekļus 

 

Divnieki ir gādīgi, izrāda savas emocijas, viņiem patīk izpatikt un palīdzēt citiem, taču vienlaikus viņi ir arī īpašnieciski. Viņi tiecas ar savu apkārtējo vidi radīt māju sajūtu jeb vidi ar drošu un mīlošu enerģiju. Divnieku mājas ir vieta, kur atkopties ne tikai sev, bet arī apkārtējiem cilvēkiem. Līdz ar to viņiem apkārt būs miljoniem sentimentālu lietu, tuvāku un tālāku cilvēku fotogrāfijas, augi vai dzīvnieki, par kuriem rūpēties. Savu telpu iekārtojumā viņi izvēlēsies zemes toņus, tos atjaucot ar krāsām, kas viņiem rada emocionālu piesaisti māju sajūtai. Vienlaikus Divnieki ir tie, kuru mājās atradīsies daudz dažādus spilventiņus un sedziņas, lai katram viesim būtu ērti un mājīgi. Savukārt, darba vidē Divniekiem uz galda būs bildes ar ģimeni, kolektīva pasākumiem un atvilktnēs slēpsies piemiņas lietas no seniem notikumiem.  

 

Trijnieki ir ambiciozi, enerģiski, kompetenti un uz mērķiem orientēti.  Viņu apkārtējā vide ir viņu mārketinga plāns, kas palīdzēs sasniegt iecerēto. Telpas būs iekārtotas estētiski, maksimāli pielāgojoties jaunākajām modes tendencēm. Trijnieki tiecas turēt savu apkārtējo vidi tīru un sakoptu, jo pretējais var radīt nepareizu priekštatu par viņiem. Lietas, ko redzēsiet Trijnieku mājās vai darba vietās, ir stratēģiski izraudzītas un kalpo kā apliecinājums tēlam, ko viņi uztur. Tas tiek darīs gan priekš apkārtējo acīm, gan sevis dēļ, jo iztēlojoties, kur tu gribi būt, tu tam notici un nokļūsti tur.  Viena Trijnieka mājoklis var kardināli atšķirties no cita Trijnieka, jo viņi var tiekties uz citiem mērķiem, līdz ar to savu darba vidi un mājokli iekārtojot atbilstoši savam vēlamajam tēlam. 

 

Četrinieki ir kaprīzi, labi apzinās sevi un ir pārņemti ar savām sajūtām, vienlaikus viņi ir iedvesmojoši un mīt savā iekšējā pasaulē. Viņus pievelk viss unikālais  un vintāžais. Katrai lietai viņu apkārtējā vidē ir jāiekļaujas kopējā tēlā un jābūt vairāk vai mazāk īpašai. Tradicionālais un konservatīvais viņus pārsvarā nomāc. Pat vidē, kurā, iespējams Četrinieki nevar īstenot visas savas vēlmes, viņi ienesīs lietas, kas padarīs to par viņu telpu, piemēram, salīmēs sev svarīgus tekstus un frāzes visiem redzamā vietā. Četrinieki nebaidās no krāsām arī savām mājoklī. Droši var teikt, ka Četrinieku mājoklī jūs atradīsies visu, kas konkrētajam Četriniekam liks justies īpašam, pamanītam un savstarpēji tiks saskaņotas lietas, kas citiem pat neienāktu prātā. 

 

Piecinieki ir noslēgti,  rezervēti, viņos mīt daudz pārdomas un viņi uzsūc informāciju. Viņu apkārtējā vide būs neapzināti iekārtota minimālistiski, atvēlot vietu tikai lietām, kas patiesi viņus interesē. Ja tā nav konkrētā Piecinieka interese, tad mājokļa interjers vai darba vietas izskats, viņus vispār neuztrauc un neinteresē. Citiem vārdiem sakot, Piecinieki maksimāli samazina savu enerģijas patēriņu uz blakus lietām, lai nodotos sevi interesējošo jautājumu izpētei. Mājoklis un darba vieta tiks iekārtota pēc principa – ērti un parocīgi. Piemēram, vajadzēja šķīvi, iegāju tuvākajā veikalā un nopirku to, kas bija. Proti, jo mazāk enerģijas un pūļu tiek ieguldīts vides iekārtošanā, jo labāk. Un, ja to var nopirkt internetā ar piegādi uz mājām, vispār ideāli! Šī iemesla dēļ, apkārtējiem var Piecinieku mājas var šķist neomulīgas un “aukstas”.  

 

Sešinieki ir lojāli, aizdomām pilni un nepārtraukti tādā kā trīcošā stāvoklī starp visām iespējamajām izvēlēm un situāciju scenārijiem. Šī iemesla dēļ viņu mājas ir viņu cietoksnis, kur paslēpties no biedējošās apkārtējās pasaules. Viņu mājās būs tikai pārbaudītu cilvēku fotogrāfijas, piemiņas lietas no notikumiem un cilvēkiem, kas ļauj Sešiniekiem justies droši. Mēbeles tiks iegādātas no pārbaudītiem un drošiem ražotājiem, tradicionālās formās, jo tās ir visuzticamākās. Izvēloties krāsas savam mājoklim, Sešinieki paļausies uz zinošāku cilvēku viedokli, plus viņus vajās doma – ja nu šī krāsa tomēr nav īstā? Viņu darba vieta ļoti maz stāstīs par Sešiniekiem, jo nekad nevar zināt, vai apkārtējiem var uzticēties.  

Septītnieki ir enerģiski, daudzpusīgi un spontāni. Tieši tāds ir arī viņu mājoklis. Tajā varēsiet atrast visu, kas Septītniekiem ir šķitis interesants kaut vai tikai piecas minūtes. Viņi dzīvo pēc principa – redzu, gribu, iegādājos, jo dzīvoju tikai vienreiz! Tāpēc viņu virtuvē trauki būs no dažādām kolekcijām, dīvāni var nebūt savstarpēji saskaņoti un, piemēram, siena var būt nokrāsota spilgti zaļa, jo tā vienkārši gribējās. Interjera elementi būs spilgti, jautri, ne vienmēr praktiski vai vispār strādājoši. Visur būs fotogrāfijas no viņu piedzīvojumiem. Šo vieglumu, spilgtumu un jautrību Septītnieki ienes arī savās darba vietās. 

 

Astotnieki ir izlēmīgi, konfrontējoši un pārliecināti par sevi. Viņi tic “visu, vai neko”, tieši tā pat viņi raugās uz savu mājokļu iekārtojumu. Piemēram, ja Astotnieki grib iegādāties spēļu konsoli, tad tikai jaunāko, ja grib melnu ādas dīvānu, tad der tikai melns ādas dīvāns. Lielākā daļa lietu, ko var atrast Astotnieku mājās, tur atrodas tikai tāpēc, ka Astotnieki gribēja tās nopirkt. Taču Astotnieki nav impulsa pircēji kā Septītnieki. Viņiem šie pirkumi ir kā balvas par smago darbu un atbildības nastu ikdienas dzīvē. Vienlaikus, ja Astotnieki ir kaut ko ieplānojuši un izsapņojuši realizēt savā mājokļa iekārtojumā, viņi darīs visu, lai to sasniegtu (pat ja izrādīsies, ka, piemēram, krāsas nav saskaņojamas). Darbā Astotnieki, var pat neaizdomāties par savas vietas iekārtošanu, līdz brīdim, kad kāds viņiem pateiks, ka, piemēram, uz galda nedrīkst turēt personīgas lietas. Tad sāksies cīņa par kontroli. 

 

Devītnieki it kā peld pa dzīvi, liekas, ka viņi visu uztver viegli, mierīgi un nedaudz miegaini. Tieši tā viņi tiecas iekārtot savu apkārtējo vidi un mājokli – mīksts paklājs, pa kuru staigāt ar basām kājām, ērts dīvāns, kurā nosnausties, liela izmēra tējas krūze, lai nebūtu tik ātri jāceļas no patīkamās sēdēšanas televizora priekšā vai grāmatas lasīšanas. Krāsu ziņā Devītniekiem ir tuvs viss, kas viņos izraisa miera un viegluma sajūtu. Viņu mērķis ir izveidot sev apkārt harmonisku, tīru un mierīgu vidi, kas ļaus viņiem būt līdzsvarā. Darba vidē Devītnieki klusībā var atļauties aizdedzināt kādu svecīti, ja degoša liesma un sveces smarža viņus nomierinās, bet citādāk viņi pakļausies pieņemtajām standartiem, jo tieksies izvairīties no konflikta.  

 

Šajā rakstā atspoguļota tikai daļa no veidiem kā katrs Eneagrammas tips varētu izpausties sava mājokļa un apkārtējās vides veidošanā. Tas, ka jūs piederat pie kāda tipa, nenozīmē, ka ir tikai viens veids, kā panākt sev vēlamo un vajadzīgo. Mēs katrs esam unikāls, un, pat ja mūsu vajadzības sakrīt, tas nenozīmē, ka mūsu ceļš uz to apmierināšanu ir vienāds. 

Raksta  autore: Signe Rudenko

02.11.2020.

Avoti:  

  1. D.R.Riso & R.Hudson “The Wisdom of The Enneagram. The Complete Guide to Psychological and Spiritual Growth for the Nine Personality Types”, Bantam Book, June 1999. 
  2. T.Yong “Here’s How Your House Probably Looks Based on Your Enneagram Personality Type”, 09.04.2018.