eneagramma un atkarības

Eneagramma un atkarības

21.gadsimtā nemitīgi tiek runāts par atkarībām un to postošo ietekmi uz cilvēka dzīvi, it īpaši norādot uz alkohola, narkotiku un azartspēļu atkarībām. Taču tās ir tā teikt “skaļās” atkarības.

 

Realitātē, atkarība ir piespiedu, hroniska, fizioloģiska vai psiholoģiska vajadzība pēc ieradumu veidojošas vielas, uzvedības vai darbības, kam ir kaitīgas fiziskas, psiholoģiskas vai sociālas sekas un kas, parasti, izraisa pamanāmus simptomus (piemēram, trauksmi, aizkaitināmību, trīci vai sliktu dūšu) pēc atteikšanās no tās.

 

Būtībā par atkarību var kļūt jebkas, kas tiek izmantots/darīts pārākajā pakāpē un izraisa neveselīgu cilvēka reakciju tā iztrūkuma gadījumā, piemēram, kafijas dzeršana, sports un pat neveselīgas attiecības. 

 

Šajā rakstu sērijā tiks aplūkoti iemesli, kāpēc katrs no Eneagrammas tipiem varētu nosliekties uz kādu atkarību un kāda, visticamāk, būtu tipa, kā atkarīgu personu, uzvedība.  

Divnieki ir cilvēki, kas caur savām rūpēm par apkārtējiem un palīdzēšanu citiem cenšas iegūt sevi interesējošo cilvēku mīlestību. Ja to neizdodas panākt, viņi sāk meklēt sev veselības problēmas, proti, ja Divnieki būs slimi un apkārtējie cilvēki to zinās, tad noteikti parūpēsies par viņiem un dāvās mīlestību, pēc kā tik ļoti alkst Divnieki.  Diemžēl zemākajos attīstības līmeņos esošie Divnieki nekautrēsies savus slimības simptomus saistīt ar neārstējamām vai precīzi nenosakāmām slimībām, lai gan patiesībā nebūs veikuši pilnvērtīgus izmeklējumus vai konsultējušies ar vajadzīgajiem ārstiem. 

 

Vienlaikus Divnieki patiesi var noticēt, ka viņu veselībai ir problēmas un sākt nepamatoti lietot viegli pieejamos medikamentus (bezrecepšu medikamentus) un, kā zināms, nepamatoti lietoti medikamenti var izraisīt atkarību. Divnieki nonākot grūtībās var sākt meklēt veidus, kā sevī radīt laimes sajūtu, piemēram, palielināt uzturā lietojamo saldumu daudzumu. Paralēli tam visam, Divnieki ir tas Eneagrammas tips, kas tic, ka ar savu mīlestību spēs glābt pasauli un mīļotos, un, visticamāk, iesaistīsies vienās nelabvēlīgās attiecībās pēc otras. Svarīgi norādīt, ka šeit tiek runāts par Divniekiem, kuri paši konkrētajā brīdī atrodas neveselīgā stāvoklī un, lai izvairītos no savu problēmu atzīšanas un risināšanas, tieksies glābt un palīdzēt citiem.  

Trijnieki pēc savas dabas ir sasniedzēji, jo tic, ka tikai caur saviem sasniegumiem spēs nopelnīt mīlestību. Lai nemitīgi būtu kustībā, enerģijas pilni un spētu aktīvi darboties un reaģēt, Trijnieki bieži vien izvēlās dažādus palīgus, lai saglabātu savas spējas. Nekaitīgākajos gadījumos tā ir kafija, cukurs, dažādu veidu vitamīni, taču nopietnākos – efedrīns, kokaīns un steroīdi. Diemžēl, brīdī, kad viņu ķermenis sabrūk no pārguruma un narkotisko vielu efekts izzūd, Trijnieki ir tie, kas tic “es varu pārtraukt jebkurā brīdī, kad gribu” un, tādējādi, maldina sevi par savas atkarības nopietnību. 

 

Pasliktinoties savām atkarībām, Trijnieki izdomās dažādus stāstus, lai slēptu patieso situāciju. Jeb Trijniekiem nav pieļaujams, ka kāds uzzinās par viņu cīņām, vājumu un, tādējādi, tiks sabojāts viņu tēls. Diemžēl tieši atšķirība starp Trijnieka dzīves reālo situāciju un apkārtējiem radītā tēla uzturēšanu ir lieta, kas visbiežāk iegrūž Trijniekus atkarību gūstā. Pat uzsākot savu atkarību ārstēšanu, Trijnieki būs tie, kas visādiem veidiem mēģinās norādīt, ka ir veiksmīgāki par citiem cilvēkiem līdzīgās situācijās. 

Četrinieki ir tie Eneagrammas pārstāvji, kas dzīvo emociju virpulī. Viņi ikdienā izdzīvo emociju amerikāņu kalniņus un, esot zemākajos attīstības līmeņos vai neveselīgā apkārtējā vidē, var pieņemt lēmumu, ka vēlas notrulināt savas emocijas. Četrinieki ir tie cilvēki, kas centīsies ietekmēt savu emocionalitāti ar cigarešu vai marihuānas palīdzību jeb radīs sevī mākslīgu ilūziju, ka ar pīpēšanas palīdzību kontrolē savus emociju uzplūdus un mierina sevi. Vienlaikus Četrinieki ir kautrīgas būtnes, kas var izvēlēties iedzert alkoholu, lai kompānijās justos iederīgāki un veiksmīgāk socializētos. Svarīgi, atcerēties, ka Četrinieki tic, ka dzīve viņiem ir iedalījusi sliktākas kārtis nekā citiem un tādēļ viņi vismaz ir tiesīgi gremdēt savas sāpes dažādu medikamentu un alkohola kokteilī.  

 

Atkarības Četriniekiem ir veids kā atslēgties no sevis šaustīšanas par to, ka citi ir labāki par viņiem.  Citiem vārdiem sakot, Četriniekiem viņu atkarības ir kā glābiņš no nemitīgajām emocijām, sevis šaustīšanas un domām, ka neviens viņus nesaprot, nemīl un nepieņem. Uzsākot savu atkarību ārstēšanu, Četrinieki sākotnēji neuzticēsies apkārtējai pasaulei, ārstam vai grupai. Pārvarot šo iekšējo barjeru, Četrinieki ar laiku var izgāzt uz āru savas patiesās emocijas un pārsteigt apkārtējos, kas iepriekš tās pat nebija pamanījuši vai raudzījušies uz konkrēto lietu citādāk.  

Var redzēt, ka visu trīs minēto Eneagramas tipu psiholoģiskais izaicinājums/atkarība ir mīlestība tās dažādākajos izpausmes veidos. Savukārt, viņu spēja pārdzīvot tās trūkumu atspoguļojas dažādu fizisku atkarību attīstībā. Jeb katrai atkarībai ir cēlonis. 

 

Lūdzu, ņemiet vērā, ka šajā rakstā tiek atspoguļoti ļoti rigidi Enagrammas tipu pārstāvji zemākajos attīstības līmeņos un tikai tāpēc, ka Jūs piederat pie kāda no minētajiem tipiem nenozīmē, ka Jums būs konkrētās atkarības.  Jebkuras atkarības attīstība ir balstīta uz lēmumiem, ko Jūs pieņemat savas ikdienas dzīvē, nevis teoriju 😉  

 

Šajā rakstā tiek runāts par “skaļajām atkarībām”, taču katram no mums ir arī “klusās” jeb tās par kurām neaizdomājamies līdz brīdim, kamēr mums netiek liegta pieeja kaut kam. 

 

Turpināšu aplūkot iemeslus, kāpēc katrs no Eneagrammas tipiem varētu nosliekties uz kādu atkarību un kāda, visticamāk, būtu tipa pārstāvja, kā atkarīgas personas, uzvedība. Kā jau iepriekš minēju,  atkarība ir piespiedu, hroniska, fizioloģiska vai psiholoģiska vajadzība pēc ieradumu veidojošas vielas, uzvedības vai darbības, kam ir kaitīgas fiziskas, psiholoģiskas vai sociālas sekas un kas, parasti, izraisa pamanāmus simptomus (piemēram, trauksmi, aizkaitināmību, trīci vai sliktu dūšu) pēc atteikšanās no tās.

 

Būtībā par atkarību var kļūt jebkas, kas tiek izmantots/darīts pārākajā pakāpē un izraisa neveselīgu cilvēka reakciju tā iztrūkuma gadījumā, piemēram, kafijas dzeršana, sports un pat neveselīgas attiecības. 

Piecinieki uz savu enerģiju raugās kā uz bateriju, kas nepārtraukti izlādējas un kam ir nepieciešama nepārtraukta uzlāde. Nedod dies’ brīdī, kad enerģija būs vajadzīga svarīgu zināšanu iegūšanai (zināt nozīmē būt drošībā), tā jau būs iztērēta tik nesvarīgai lietai kā, piemēram, pļāpāšanai par laikapstākļiem. Šī iemesla dēļ Piecinieki nosliecas uz stimulatoriem, kas šķietami piešķir enerģiju. Vieglākajos gadījumos tas būs kofeīns un cigaretes, kā arī cukurs, smagākajos – recepšu medikamenti, kas izraisa enerģijas pieplūdumu, vai pat kokaīns. Diemžēl, Piecinieki ir arī tie, kas bieži mokās ar bezmiegu, jo nespēj apturēt sava prāta procesus un, lai gan apzinās par miega svarīgumu organismam, nav spējīgi paši iemigt. Šajos gadījumos Piecinieki sāk lietot miegazāles un ar laiku kļūst atkarīgi no tām. Vienlaikus, tie Piecinieki, kas apzinās, ka ir nepieciešams nomierināties, var izvēlēties lietot recepšu medikamentus, kas atslābina un noņem saspringumu, vai arī pīpēt marihuānu. 

 

Sākot ārstēt savas atkarības, Piecinieki izaicinās pastāvošās ārstēšanas metodes un principus, tieksies gāzt sistēmu. Viņi, visticamāk, provocēs konfliktus un var kļūt pat agresīvi. Ārstējoties grupā, Piecinieki darīs visu, lai sevi izstumtu no tās, jo vienatnē viņi jūtas vislabāk un drošāk. Neveselīgi Piecinieki var būt ļauni un nežēlīgi savā attieksmē pret apkārtējiem cilvēkiem, izsmejot viņu mēģinājumus darīt citādāk nekā Piecinieki uzskata par vajadzīgu. 

Sešinieki visu laiku atrodas tādā kā trīcošā stāvoklī un lielāku vai mazāku baiļu varā, varētu teikt dzīvo nepārtrauktā stresā – “kas notiks, ja izdarīšu tā; ko par mani padomās un kas notiks, ja es izdarīšu šādi utt.”. Bieži vien Sešinieki kļūst par darbaholiķiem, jo baidās pazaudēt darbu, ja neizpildīs to, vai sava priekšnieka uzticību. Tādēļ viņi nosliecas uz pārmērīgu kofeīna lietošana vai medikamentiem, kas palielina darba spēju. Diemžēl, šīs vielas palielina viņu iekšējo stresu un trauksmi, kā rezultātā Sešinieki tiecas pēc tā, kas to varētu slāpēt. Visbiežāk, tas ir alkohols. Tas sniedz maldīgu miera stāvokli. Nevēlīgākie Sešinieki, kas cīnās ar panikas lēkmēm un nevēlas ārstēt to cēloņus, labāk lieto alkoholu un/vai  antidepresantus, lai tiktu cauri ikdienas gaitām.  

 

Sešiniekiem ir grūti uzsākt ārstēšanos no jebkuras atkarības, jo kādā no viņu dzīves posmiem, tieši konkrētā atkarība ir veicinājusi piederību kaut kam. Citiem vārdiem sakot, uzsākot darīt konkrēto lietu vai lietot vielu, viņi ir ieguvuši sajūtu, ka iederas un tādējādi tikuši pie sev tik ļoti svarīgās drošības sajūtas. Līdz ar to ārēji viņi var piekrist nepieciešamībai ārstēties, pat daļēji tai sekot, taču iekšēji – dumpinieciski cīnīties un sabotēt to.

Septītnieki tiecas nepārtraukti būt notikumu virpulī, iegūt jaunas pieredzes un dara visu, lai viņu “dzīve nekad neapstājas”, jo būt miera stāvoklī un vienatnē ar sevi nav droši. Šī iemesla dēļ, Septītniekiem patīk lietot vielas, kas rada enerģijas pieplūdumu un ļauj viņiem saglabāt savu darbošanās ātrumu. Vieglākajos gadījumos tās ir kofeīns, cukurs, dažādu veidu vitamīni, smagākajos – ekstazī, kokaīns vai jebkura cita viela, ka ļaus iegūt emocionālo pacēlumu. Septītnieki ir tie, kas, visbiežāk, neapzināti var pakļaut sevi kādai atkarībai, jo dzīvo ar uzskatiem, ka jauna pieredze ir laba lieta un ja to dara apkārtēji, tad tas noteikti ir jāpamēģina arī man. Diemžēl, viņi arī ir lieliski meistari maskēt savu patieso stāvokli no apkārtējiem un tuvākie, visticamāk, domās, ka Septītnieki atkal skrien pēc jauniem piedzīvojumiem, nevis pamanīs, ka Septītnieki aiz savas aktivitātes slēpj kādu atkarību.  

 

Lai Septītnieki uzsāktu ārstēšanos no savām atkarībām, viņiem sākumā ir jāļauj sevi “noķert”. Proti, jebkura ārstēšanās nozīmē ierobežojumus, kas Septītniekiem pēc būtības nepatīk, un iedziļināšanos sevī. Tādējādi Septītniekiem ārstēties nozīmē vienlaikus pazaudēt gan drošības, gan brīvības sajūtu. Tas konfliktē ar viņu dzīves principiem un kavē atzīties sev, ka ir problēma, kam nepieciešama ārstēšana un profesionāla palīdzība. Pat uzsākot ārstēšanu, Septītnieki tieksies atcerēties par “vecajiem, labajiem laikiem” un neslēps, ka atgriezīsies pie vielām vai nodarbēm, kas viņos radīja pacēluma sajūtu. Vienlaikus, viņi mudinās apkārtējos “dzīvot brīvi, jo mēs dzīvojam vienreiz”. 

Var redzēt, ka visu trīs minēto Eneagramas tipu psiholoģiskais izaicinājums/atkarība ir drošības sajūta tās dažādākajos izpausmes veidos. Savukārt, viņu spēja pārdzīvot tās trūkumu atspoguļojas dažādu fizisku atkarību attīstībā. Jeb katrai atkarībai ir cēlonis. 

 

Noslēdzot rakstu par atkarībām un Eneagrammu, pievērsīšos pēdējiem trīs tipiem – Astotniekam, Devītniekam un Vieniniekam –  jeb tā sauktā ķermeņa centra pārstāvjiem. Kā iepriekš aplūkošu iemeslus, kāpēc katrs no tipiem varētu nosliekties uz kādu no atkarībām un kāda, visticamāk, varētu būt viņu uzvedība.  

Astotnieki pēc savas dabas ir cilvēki, kas darot lietas “izspiež visu sulu no sevis”, proti, viņi patiesi tic, ka ir neuzveicami un ir spējīgi visu izdarīt paši. Viņi reti uztraucas par nākotni un visu, ko dara, dara no sirds. Tas arī attiecas uz ēdiena un alkohola patēriņu. Tādējādi Astotniekiem var rasties atkarības, ko viņi pat nepamana, savukārt, populārākais aizbildinājums būs – “es tikai izklaidējos ar vērienu”. Viņos mājo svēta pārliecība, ka viņi ir stiprāki par jebkuru atkarību un var pārstāt jebkurā mirklī. Proti, viņi visu kontrolē. Tieši šī iemesla dēļ Astotnieki pārsvarā nespēj atzīt savas atkarības, kur nu vēl lūgt kāda palīdzību. Viņiem tas nozīmē zaudēt kontroli un atzīt savu vājumu, un tas nav pieļaujams. 

 

Astotnieki var uzsākt ārstēšanos tikai uz vienīgi, ja paši nonāks pie apziņas, ka viņiem tas ir vajadzīgs un to darīs izvirzot savus noteikumus. Citiem vārdiem sakot, Astotnieki ir tie, kas izjuzdami spiedienu no citiem, par spīti darīs pretējo, jo Astotnieki pieļauj kontroli tikai no savas puses. Pat uzsākot ārstēšanos viņi centīsies pārņemt kontroli pār notiekošo un konfrontēs sistēmu vai cilvēkus, kas Astotniekus centīsies ierobežot. Savā tiešumā viņi kļūs nežēlīgi un uzlabojumi nebūs novērojami līdz brīdim, kamēr Astotnieki neatļaus sev justies vājiem un aizsargājamiem.  

Devītnieki vienmēr tiecas slāpēt iekšā esošās dusmas un šim nolūkam pārsvarā izvēlas alkoholu. Viņi tic, ka pēc pāris dzērieniem pasaule kļūst par laimīgāku un draudzīgāku vietu, svešie kļūst par draugiem un visi ir uz viena viļņa. Iedzerot Devītnieki kļūst atvērtāki apkārtējai pasaulei, taču vienlaikus zūd reālā saikne ar viņu patiesajām vajadzībām. Pakļaujoties atkarībām, viņi dara vienu un to pašu, stāsta vienus un tos pašus stāstus, būtībā ieciklojas notikumos un sajūtās, kas liek viņiem justies labi un dod sajūtu, ka viņi kontrolē apkārt notiekošo. Pakļaujoties atkarībām arvien vairāk, Devītnieki kļūst neefektīvi. Viņi izvairās apzināties savu patieso stāvokli un savas pieaugošās problēmas, piemēram, trauksmi, nospiestās dusmas, var sākt nomākt ar dažādu narkotisko vielu vai medikamentu palīdzību. 

 

Spiesti uzsākt ārstēšanos, Devītnieki šķitīs kā ideāli pacienti – pakļausies noteikumiem un režīmam, taču realitātē tas ir veids, kā viņi it kā kontrolē notiekošo. Devītniekiem ir raksturīgi izvairīties no konfliktiem, jo tas viņiem dod ilūziju pār kontroli viņu dzīvē, proti, ja es kontrolēšu situāciju un man apkārt nebūs konflikti, tad viss būs labi. Diemžēl, realitātē šī viltus kontroles sajūta var izrādīties postoša Devītniekiem, kas atrodas atkarību gūstā. Izvairoties no konfliktiem, viņi piekāpjas apkārt esošajiem, zaudējot spēju formulēt savas patiesās vajadzības un tādējādi ieslīgstot atpakaļ savā utopiskajā iekšējā pasaulē un atkal, ļoti iespējams, nododoties vecajiem ieradumiem, tai skaitā atkarībām. 

Vieninieki ir tas Eneagramma tips, kas sevi iekšēji un ārēji tik ļoti kontrolē, ka šis stīvums un stingrība mēdz vizuāli izpausties ārēji. Viņi zina, kas ir pareizi un kas nav. Svarīgi ir saprast, ka šeit tiek runāts par viņu pasaules uztveri – var būt Vieninieki, kas uzskata, ka alkohols ir slikta lieta un nekad dzīvē to nelietos, taču tajā pašā laikā uzskatīt, ka nomierinoši medikamenti ir labi un aizrauties ar to pārmērīgu lietošanu, pat nesaprotot to postošo dabu. Citiem vārdiem sakot, Vieninieki visticamāk kļūs atkarīgi no vielām, nodarbēm, kas viņu pasaules uztverē ir iedalītas labajā sarakstā. Situācijai pasliktinoties, Vieninieki krīt galējībās, lai saglabātu kontroli pār notiekošo un sevi, piemēram, ja Vieninieki uzskatīs, ka nepieciešams zaudēt svaru, viņi stundām ilgi var nodarboties ar sportu vai lietot dažādas tievēšanas tabletes, pat neapzinoties, ka pirmā un otrā rīcība pārmērīgos daudzumos var būt kaitīgāka nekā daži liekie kilogrami. 

 

Vieniniekiem ir sarežģīti uzsākt ārstēšanos no savām atkarībām, jo viņu atkarības ir cēlušās no viņu labo lietu saraksta. Tā kā Vieninieki līdz kaulam zina, kas ir labs vai slikts, viņi nespēj pieņemt, ka kaut kas, viņuprāt, labs var izraisīt nopietnu saslimšanu – atkarību. Nonākot ārstēšanās programmā, Vieninieki jutīsies labi saņemot stingrus norādījumus un uzdevumus, izaicinājums radīsies brīdī, kad būs jāsaprot un jāpieņem, ka viņiem ir atkarība, kas radusies noteikta iemesla dēļ. Proti, Vieninieki, visticamāk, atgriezīsies savu atkarību gūstā, kad ārstēšanās laikā nebūs spējīgi pieņemt, ka viņu uzskats par lietu sadalījumu labajā un sliktajā ir izrādījies nepareizs.

Var redzēt, ka visu trīs minēto Eneagrammas tipu psiholoģiskais izaicinājums ir kontrole tās dažādākajos izpausmes veidos. Savukārt, viņu spēja pārdzīvot tās trūkumu atspoguļojas dažādu fizisku atkarību attīstībā. Jeb katrai atkarībai ir cēlonis. 

 

Lūdzu, ņemiet vērā, ka šajā rakstā tiek atspoguļoti Eneagrammas tipu pārstāvji zemākajos attīstības līmeņos jeb ļaunākais scenārijs tam, kas notiek, ja mēs sevi nemīlam un nepieņemam. Tikai tāpēc, ka Jūs piederat pie kāda no minētajiem tipiem nenozīmē, ka Jums būs konkrētās atkarības.  Jebkuras atkarības attīstība ir balstīta uz lēmumiem, ko Jūs pieņemat savas ikdienas dzīvē, nevis teoriju 😉

Raksta  autore: Signe Rudenko

07.09.2020. – 06.10.2020.

Avoti:  

  1. A.Gadd, “The Enneagram of Eating. How the 9 Personality Types Influence Your Food, Diet and Excercise Choices”. Findhorn Press, 2018 
  2. D.R.Riso & R.Hudson “The Wisdom of The Enneagram. The Complete Guide to Psychological and Spiritual Growth for the Nine Personality Types”, Bantam Book, June 1999.